معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد

تاریخچه دانشگاه:

دانشگاه آزاد اسلامی مشهد از نخستین واحدهای دانشگاهی است که در آذر ماه سال ۱۳۶۱ تاسیس و با ۱۶۷ دانشجو در سه رشته در مهر ماه ۱۳۶۲ حرکت علمی خود را آغاز نمود و از تیرماه ۱۳۷۹ از لحاظ رتبه به دانشگاه جامع ارتقا یافته است و در دومین مجمع عمومی اتحادیه بین‌المللی دانشگاههای جهان اسلام (فروردین ماه ۱۳۸۰ –کوالالامپور) بعنوان عضو آن اتحادیه پذیرفته شده است و در حال حاضر آمار دانشجویان آن ۲۶ هزار و ۵۲۰ نفر و تعداد فارغ التحصیلان ۵۴ هزار و ۵۰ نفر است. .

دانشکده فنی در سال ۱۳۶۳ با هدف تربیت نیروهای فنی متخصص جهت رفع نیازهای بخشهای صنعتی، آموزشی و طراحی مهندسی استان، کار خود را با تنها یک مقطع تحصیلی در رشته مکانیک آغاز نمود و بتدریج با استقبال متقاضیان تحصیل از جمله در رشته عمران، توسعه یافت و در سال ۱۳۷۰ با اضافه شدن رشته کامپیوتر، بطور رسمی به دانشکده تبدیل گردید.

این واحد دانشگاهی دارای ۱۵۸ رشته شامل ۱۷ رشته کاردانی، ۷۰ رشته کارشناسی، ۵۰ رشته کارشناسی ارشد و ۱۷ رشته دکتری تخصصی و یک رشته دکترای حرفه‌ای است.

اخیراً دستیاری در رشته پزشکی (داخلی و اطفال) در وزارتخانه بهداشت و درمان و آموزش پزشکی مورد موافقت اصولی قرار گرفته است که انشاء ا... به زودی آموزش دستیاری در رشته‌های فوق آغاز می‌شود. تعداد اعضاء هیئت علمی ۵۰۲ نفر که ۴۲۴ نفر تمام وقت و ۷۸ نفر نیمه وقت و تعداد ۸۵۰ نفر به صورت حق‌التدریس همکاری دارند.

کارکنان اداری ۱۱۷۵ نفر هستند که بیش از ۷۰ درصد دارای مدرک لیسانس و بالاتر هستند.

تاکنون مبلغ ۷۰۱٬۳۰۰٬۴۱۴٬۴۵۳ ریال تحت قالب وام کوتاه مدت، بلندمدت و سایر وامهای دانشگاه به دانشجویان پرداخت شده است. تعداد مراکز دانشگاهی که تحت پوشش و زیر نظر این دانشگاه فعالیت می‌کنند ۸ مرکز، سرخس، درگز، بردسکن، نهبندان، فریمان، اسفراین، خواف و جاجرم هستند.

مجتمع آموزشی گلبهار که به عنوان طرح توسعه دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد است، کلیه مقاطع به جز دکتری به آنجا منتقل می‌شود.

دانشکده ها

  • دانشکده فنی و مهندسی

  • دانشکده علوم انسانی

  • دانشکده علوم پایه

  • دانشکده حقوق، علوم سیاسی و زبان‌های خارجی

  • دانشکده پزشکی

  • دانشکده هنر و معماری

مجتمع آموزشی گلبهار

مجتمع آموزشی گلبهار دانشگاه آزاد اسلامی مشهد با هدف تأمین نیروی انسانی متخصّص و ماهر با راه‌اندازی گروه کشاورزی و تربیت بدنی در قالب دوره‌های کاردانی ناپیوسته تکنولوژی تولیدات گیاهی و کارشناسی پیوسته زراعت و اصلاح نباتات و نیز دوره کارشناسی پیوسته علوم ورزشی و تربیت بدنی ویژه دانشجویان پسر در سال ۱۳۷۷ هجری شمسی تأسیس گردید.

در سال بعد رشته‌های صنایع فلزی و تأسیسات در مقطع کاردانی پیوسته ویژه فارغ التحصیلان دوره کار و دانش و یا فنی و حرفه‌ای ایجاد شد. پس از گذشت یکسال دیگر رشته‌ساخت و تولید در مقطع کاردانی پیوسته در این دانشکده آغاز به کار نمود. رشته‌های تکنولوژی تولیدات گیاهی در مقطع کارشناسی ناپیوسته – کارشناسی ارشد ناپیوسته کشاورزی در گزایش‌های زراعت - شناسائی و مبارزه با علفهای هرز – اگرواکولوژی کاردانی پیوسته تربیت بدنی - کارشناسی پیوسته کشاورزی، علوم دامی و اقتصاد کشاورزی - کارشناسی پیوسته مهندسی مکانیک ساخت و تولید - کارشناسی ناپیوسته تأسیسات نیز در سال‌های ۱۳۸۳ و ۱۳۸۶ فعالیت خود را آغاز نمودند.

هم اکنون این دانشکده تحت نام مجتمع آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد در شهرجدید گلبهار با ۶ گروه آموزشی فعالیّت می‌کند. این دانشکده در حال حاضر ۳۲ عضو هیأت علمی، شامل ۱ دانشیار، ۱۸ استادیار، ۱۰ مربی و ۷کارشناس آموزشی و ۳۵کادر اداری و خدماتی دارد و حدود ۱۸۰۰ دانشجوی مرد و زن در دوره‌های کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد در آن به تحصیل اشتغال دارند.

اعضای هیأت علمی این دانشکده با نهادها و سازمانهای اجرایی متعددی همکاری دارند و در این دانشکده طرحهای مشترک آموزشی، تحقیقاتی و مشاوره‌ای در زمینه‌های مختلف به اجرا درآمده است. همچنین در برگزاری سمینارها و کنگره‌های علمی این دانشکده بسیار فعّال بوده است و تاکنون تعداد قابل توجهی گردهمایی، هم‌اندیشی و سخنرانی علمی برگزار کرده است.

فضای آموزشی و اداری مجتمع از آغاز تاکنون در محل ساختمان فعلی مجتمع بوده و در سال ۱۳۸۵ ساختمان آموزشی جدیدی بمنظور استفاده دوره‌های کاردانی پیوسته صنایع فلزی و ساخت وتولید و تأسیسات در محل مجتمع خوابگاه و در سال ۱۳۸۶ با حضور ریاست دانشگاه (دکتر جاسبی)، ریاست واحد مشهد (دکتر حلمی) و همچنین ریاست دانشکده مهندسی مشهد (دکتر هروی)، دو باب سوله کارگاه‌های آموزشی گروه صنایع فلزی و ساخت وتولید و تأسیسات در پردیس دویست هکتاری توسط معاونت فقید عمرانی (مهندس طاهری) افتتاح گردید. شنیده‌ها حاکی از قصد دانشگاه آزاد برای انتقال کلیه دانشکده‌های مهندسی، انسانی و هنر به دانشکده گلبهار و تبدیل دانشکده مهندسی به دانشکده تحصیلات تکمیلی مهندسی است.

تعداد اساتید ۱۵ عدد تعداد دانشجویان ۱۸۸۹ گروه‌های آموزشی مستقر: کشاورزی، تربیت بدنی، ساخت و تولید، صنایع فلزی، علوم دامی، اقتصاد تعداد آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها: ۴۲ تعداد فارغ التحصیلان ۳۴۴۵ است

آمار فضاهای آموزشی، کمک آموزشی

زیربنای کل ساختمانها۲۲۲۷۵۴ فضاهای آموزشی۷۷۵۶۷ فضای خدماتی رفاهی و اداری۳۹۳۰۸ فضای فرهنگی- هنری ۵۸۹۴ فضای ورزشی۳۴۷۷۱ فضای بهداشتی درمانی۶۰۶۸۷ زمین کشاورزی (هکتار) ۷/۲۹

آیین نامه آموزشی

طبق ماده ۱۹ دانشگاه ازاد اسلامی تعداد واحدهای انتخابی دانشجوی تمام وقت در یک نیمسال تحصیلی نمی‌تواند از ۱۲ واحد کمتر و از ۲۰ واحد بیشتر باشد.

تبصره ۴: دانشجویی که میانگین نمرات نیمسال قبل او ۱۷ یا بیشتر باشد، می‌تواند با تصویب گروه آموزشی مربوط تا ۲۴ واحد درسی را انتخاب کند و حداکثر واحدهای انتخابی مجاز برای دوره تابستانی ۶ واحد است که البته برای دانشجویان ترم آخر تا ۷ واحد قابل افزایش است. همچنین درصورتی که دانشجویی دارای ۶ واحد در ترم آخر خود باشد می‌تواند با استفاده از قانون معرفی به استاد این ۶واحد را به صورت غیر حضوری بگذراند.

مجموعه فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد

این مجموعه شامل ۴ بلوک مسجد، سالن اجتماعات، اتاقهای اداری، پذیرایی و نمایشگاه به مساحت کل ۵۸۹۴ مترمربع و به متراژ ۳۰۰۰ مترمربع محوطه سازی اجرا گردیده که مسجد به صورت تک مناره و در دو طبقه به مساحت ۱۲۰۰ مترمربع و ظرفیت ۱۶۰۰ نفر در دو طبقه است. آمفی تئاتر این مجموعه یکی از بزرگترین و مجهزترین سالن آمفی تئاتر استان می‌باشد و با ظرفیت ۷۰۰ نفر به مساحت ۲۵۱۲ مترمربع است. این مجموعه در زمان ریاست دکتر حلمی توسط معاونت عمرانی وقت (مهندس طاهری) و با حضور ایت الله معصومی و سایر مقامات استانی افتتاح شد. بلوک فرهنگی شامل نمایشگاه در دو طبقه به صورت نمایشگاه سرپوشیده و در طبقه همکف دارای ۶ اتاق اداری است. پذیرایی و نمایشگاه روباز که قسمت پذیرایی با ظرفیت ۵۰۰ نفر و بام سالن پذیرایی به صورت نمایشگاه روباز که به مساحت ۸۷۵ مترمربع است. برگزاری ۷ جشن بزرگ ازدواج دانشجویی با حضور ۲۴۷۷ زوج (در ۳ سال اخیر در جوار بارگاه رضوی)، ۹۲ جلسه شورای فرهنگی دانشگاه و کمیته فرهنگی دانشکده‌ها. برگزاری مراسم اعتکاف دانشجویی با حضور ۵۲۰۰ دانشجو مسابقات قرآن و عترت که تاکنون ۲۴ هزار نفر دانشجو در آن شرکت نموده‌اند. تشکیل مجمع قاریان و حافظان و برگزاری نمایشگاه بزرگ قرآنی در هر سال. برگزاری همایشهای علمی فرهنگی نظیر دانشگاه و دفاع مقدس، تمدن ایرانی و ظرفیت‌های وحدت ساز، نهج البلاغه و ... .

اقدامات و فعالیت‌های پژوهشی

این دانشگاه در راستای تکریم ارباب رجوع و خدمات ویژه به دانشجویان، طرح جامع مکانیزاسیون دانشگاه را در قالب ۱۹ سیستم جامع، عملیاتی کرده است و همه امور دانشجویان از جمله کلیه عملیات انتخاب واحد و حذف و اضافه و حتی پرداخت الکترونیکی وجوه شهریه از طریق اینترنت و بدون مراجعه دانشجو به دانشگاه (که لازم به توضیح است که این سیستم برای اولین بار در ایران پیاده شده است) انجام می‌گیرد. از دیگر فعالیت‌های انجام شده می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد: ایجاد شبکه گسترده کامپیوتری میان دانشکده‌ها و ساختمان‌های اداری در سطح شهر مشهد استفاده نامحدود از بانک اطلاعاتی هسته و core دنیا، حاوی نزدیک به ۴۰ میلیون خلاصه مقاله و ۹۰۰ بانک اطلاعاتی تخصصی دیگر در کتابخانه‌های دانشگاه. خلاصه و اطلاعات حدود ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار پایان‌نامه دانشگاه‌های امریکا و اروپا. دسترسی به حدود ۱۰۰۰ کتاب مرجع و hand book الکترونیکی، دسترسی به ۱۰۰۰۰ ژورنال الکترونیکی شامل ۱۰ میلیون مقاله، تهیه اصل مقالات با استفاده از سرویس هوشمند تهیه مدارک علمی smartdoc، استفاده از خدمات کتابخانه‌ای (SDILINK- ALERT) تعداد کل کتب و مجلات موجود در دانشگاه آزاد اسلامی مشهد ۲۰۸ هزار و ۵۵۴ جلدَست که ۴۲۸۷۷ جلد آن لاتین و ۱۶۵۶۷۷ جلد آن فارسی می‌باشد. یعنی تقریباً برای هر دانشجو ۸ کتاب. از طرح‌های پژوهشی ارائه شده تاکنون ۱۶۲ طرح به تصویب رسیده، ۷۴ طرح پژوهشی خاتمه یافته و ۸۸ طرح در حال اجراست. کتب چاپ شده واحد تاکنون ۴۷ عنوان. تعداد کتب در دست چاپ ۹ عنوان. کتب در دست داوری ۶ عنوان. تعداد مقالات چاپ شده اعضاء هیأت علمی در مجلات علمی مجله ISI ۵۴علمی پژوهشی ۲۶علمی ترویجی۲۴ علمی عمومی ۶۰

 

سایر دانشگاهها
دانشگاههای آزاد

معرفی دانشگاه علم و فناوری مازندران (بهشهر)

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی مسجدسلیمان

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد آشتیان

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارسنجان

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد الیگودرز

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرانزلی

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوئین‌زهرا

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بهشهر

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد پردیس

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد پرند

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد پزشکی تهران

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تاکستان

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تفرش

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شرق

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زرقان

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شوشتر

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرری

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علامه مجلسی

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات فارس

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات کردستان

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کازرون

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گناباد

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملارد

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملایر

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مهدی‌شهر

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد میبد

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف‌آباد

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابور

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورامین

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج

دانشگاههای سراسری

معرفی دانشگاه صنعتی شریف

معرفی دانشگاه تهران

معرفی دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی

معرفی دانشگاه ارومیه

معرفی دانشگاه رازی کرمانشاه

معرفی دانشگاه علامه طباطبائی

معرفی دانشگاه امام صادق علیه السلام

معرفی دانشگاه بین المللی امام رضا

معرفی دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین

معرفی دانشگاه شهرکرد

معرفی دانشگاه گیلان

معرفی دانشگاه مازندران

معرفی دانشگاه گلستان

معرفی دانشگاه علوم پزشكي تهران

معرفی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی

معرفی دانشگاه تبریز

معرفی دانشگاه کردستان

معرفی دانشگاه آیت‌الله‌العظمی بروجردی

معرفی دانشگاه اراک

معرفی دانشگاه ارومیه

معرفی دانشگاه اصفهان

معرفی دانشگاه الزهرا

معرفی دانشگاه ایلام

معرفی دانشگاه بجنورد

معرفی دانشگاه بناب

معرفی دانشگاه بوعلی سینا

معرفی دانشگاه بیرجند

معرفی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی

معرفی دانشگاه تربیت مدرس

معرفی دانشگاه سمنان

معرفی دانشگاه سید جمال‌الدین اسدآبادی

معرفی دانشگاه سیستان و بلوچستان

معرفی دانشگاه حکیم سبزواری

معرفی دانشگاه خلیج فارس

معرفی دانشگاه دامغان

معرفی دانشگاه دخترانه حضرت معصومه (س) قم

معرفی دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار

معرفی دانشگاه رازی

معرفی دانشگاه زابل

معرفی دانشگاه زنجان

معرفی دانشگاه سلمان فارسی کازرون

معرفی دانشگاه شاهد

معرفی دانشگاه شاهرود

معرفی دانشگاه شهرکرد

معرفی دانشگاه شهید باهنر کرمان

معرفی دانشگاه شهید بهشتی

معرفی دانشگاه شهید چمران اهواز

معرفی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان

معرفی دانشگاه شیراز

معرفی دانشگاه صنعت آب برق

معرفی دانشگاه صنعت نفت

معرفی دانشگاه صنعتی اراک

معرفی دانشگاه صنعتی ارومیه

معرفی دانشگاه صنعتی اصفهان

معرفی دانشگاه صنعتی امیرکبیر

معرفی دانشگاه صنعتی بیرجند

معرفی دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور

معرفی دانشگاه صنعتی خاتم‌الانبیا

معرفی دانشگاه صنعتی سهند

معرفی دانشگاه صنعتی سیرجان

معرفی دانشگاه صنعتی شیراز

معرفی دانشگاه صنعتی قم

معرفی دانشگاه صنعتی کرمانشاه

معرفی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

معرفی دانشگاه صنعتی همدان

معرفی دانشگاه علامه جعفری

معرفی دانشگاه علم و صنعت ایران

معرفی دانشگاه علوم اقتصادی

معرفی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی

معرفی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری

معرفی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان

معرفی دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین

معرفی دانشگاه کاشان

معرفی دانشگاه قم

معرفی دانشگاه فنی و حرفه‌ای

معرفی دانشگاه گرمسار

معرفی دانشگاه گنبد کاووس

معرفی دانشگاه لرستان

معرفی دانشگاه محقق اردبیلی

معرفی دانشگاه مراغه

معرفی دانشگاه ملایر

معرفی دانشگاه ملی ایران

معرفی دانشگاه نیشابور

معرفی دانشگاه ولی‌عصر رفسنجان

معرفی دانشگاه هرمزگان

معرفی دانشگاه هنر تهران

معرفی دانشگاه هنر اسلامی تبریز

معرفی دانشگاه هنر اصفهان

معرفی دانشگاه یاسوج

معرفی دانشگاه یزد

معرفی مرکز آموزش علمی کاربردی جهاد دانشگاهی ارومیه

معرفی مرکز تحصیلات تکمیلی در علوم پایه زنجان

معرفی دانشگاه علوم و فنون هوایی شهید ستاری

معرفی دانشگاه صنعتی مالک اشتر

معرفی دانشگاه صدا و سیما

معرفی دانشگاه علوم پزشکی البرز

دانشگاههای علوم پزشکی

معرفی دانشگاه علوم پزشکی اراک

معرفی دانشگاه علوم پزشکی ارتش

معرفی دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران

معرفی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل

معرفی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه

معرفی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

معرفی دانشگاه علوم پزشکی ایران

معرفی دانشگاه علوم پزشکی ایلام

معرفی دانشگاه علوم پزشکی بابل

معرفی دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله

معرفی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر

معرفی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند

معرفی دانشگاه علوم پزشکی تبریز

معرفی دانشگاه علوم پزشکی تهران

معرفی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز

معرفی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان

معرفی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان

معرفی دانشگاه علوم پزشکی زنجان

معرفی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان

معرفی دانشگاه علوم پزشکی شیراز

معرفی دانشگاه علوم پزشکی قزوین

معرفی دانشگاه علوم پزشکی قم

معرفی دانشگاه علوم پزشکی کاشان

معرفی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد

معرفی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

معرفی دانشگاه علوم پزشکی کردستان

معرفی دانشگاه علوم پزشکی کرمان

معرفی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه

معرفی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

معرفی دانشگاه علوم پزشکی مازندران

معرفی دانشگاه علوم پزشکی مشهد

معرفی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان

معرفی دانشگاه علوم پزشکی همدان

استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع لینک دار بلامانع می باشد
.